Publiczna szkoła podstawowa

w  antoniówce Świerżowskiej

WIELKANOC U POWIŚLAKÓW

 

Pogrzeb żuru i śledzia, dynguśniki oraz zabawa jajko o jajko to praktykowane wciąż w różnych regionach Polski mniej znane tradycje wielkanocne, z którymi we wtorek, 9 kwietnia, zapoznali się uczestnicy spotkania Wielkanoc u Powiśloków, które już po raz kolejny odbyło się w Publicznej Szkole Podstawowej w Antoniówce Świerżowskiej. Spotkanie poświęcone było tradycjom wielkanocnym na Powiślu Maciejowickim.

Wiele świątecznych zwyczajów i tradycji ludowych odeszło już w zapomnienie. Wiedzę o tych, które wciąż są żywe, przekazała zebranym regionalistka i założycielka Muzeum Ziemi Nadwiślańskiej Pani Jadwiga Krześniak, która w ciekawym wystąpieniu zaprezentowała dawne obrzędy i zwyczaje ludowe związane          z Wielkanocą.

„Chodziliśmy po dyngusie, śpiewaliśmy o Jezusie, o Jezusie i Maryi dajcie jajek gospodyni.” To tylko jedna z wielu przyśpiewek, które podczas spotkania zaprezentowała młodzież z zespołu „Obereczek". W czasie ich występu wszyscy uczestnicy mieli okazję przypomnieć sobie, jak dawniej chodzono od domu do domu i śpiewano dyngusy, a w zamian otrzymywano jajka, ciasto i inne smakołyki. Celem spotkania było również wykonanie ozdób, które wszystkim kojarzą się ze świętami wielkanocnymi. Inwencja twórcza dopisywała i powstały bardzo kolorowe i oryginalne prace. Każdy   z uczestników warsztatów mógł spróbować swoich sił i wykonać własnoręcznie palmę lub pisankę wielkanocną. W izbach Muzeum Ziemi Nadwiślańskiej można było obejrzeć przygotowane stoły świąteczne z potrawami wielkanocnymi zarówno tymi dawnymi, jak i współczesnymi. Wystawy zostały przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Maciejowice, Klub 50+ oraz Muzeum Ziemi Nadwiślańskiej. Każde stoisko zostało nagrodzone przez zastępcę wójta Beatę Rulak-Fryc oraz sekretarza gminy - Sebastiana Kieliszka.

Na zakończenie spotkania uczestnicy zostali zaproszeni na śniadanie wielkanocne, gdzie skosztowano tradycyjnego barszczu na zakwasie z czerwonych buraków.

Podziękowania oraz życzenia wielkanocne złożyli: poseł na Sejm RP- Grzegorz Woźniak, przewodniczący rady powiatu Waldemar Trzaskowski w imieniu starosty powiatu garwolińskiego Mirosława Walickiego i wicestarosty Iwony Kurowskiej, zastępca wójta Beata Rulak- Fryc w imieniu wójta gminy Maciejowice Tomasza Kwiatkowskiego, dyrektor PSP w Antoniówce Świerżowskiej Danuta Tobiasz i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Maciejowicach Marek Ziędalski.
 

SP Antoniówka Świerżowska

Strona stworzona w kreatorze www WebWave.